• Start
  • Religia
  • Kościół i polityka

Kościół i polityka

Odezwa

(ODEZWA albo List Gończy...)

Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Liturgicznej!

Oto przyczyny, dla których Polska nie jest krajem z-ewangelizowanym.

Chrystus kazał zapisać: jak może ktoś wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże i dopiero wtedy dom jego ograbi? (Mt 12,29)

A teraz przyjrzyjmy się bliżej Polsce. Oddajmy głos historykom.

W średniowieczu w Polsce było całkiem normalnie... z pewnymi odchyleniami w stronę większej dyscypliny moralnej i politycznej niż na przykład w Niemczech. Za to w XVII stuleciu, a zwłaszcza XVIII, anarchia, chaos, ogólna niemożność... musiało zajść coś, co zepsuło stosunki, zahamowało rozwój./1/

Tradycje przewagi obskurantyzmu są u nas płytkie. Głębiej niż w XVII stulecie nie sięgają./2/

Cóż się stało z narodem, który niegdyś przodował w Europie pod względem potęgi gospodarczej, siły militarnej, poziomu kultury, nauki i wolności religijnej? Z końcem XVI wieku najsilniejszą monetą Europy był polski dukat. Do naszego kraju ściągały co znaczniejsze umysły żądne polskiej nauki i kultury. Tutaj znajdowali schronienie różnowiercy przed prześladowaniami od Hiszpanii po Rosję. A że często byli najlepsi w swoich profesjach, napędzali polskie rzemiosło. To Polska zalewała rynki płodami swego rolnictwa. Nazwę naszego kraju wymieniano z szacunkiem i podziwem. Co się stało, że nastąpiło całe pasmo upadków kraju pod każdym względem? Przyszło 123 lata rozbiorów, zależność od obcych, I wojna światowa. Czy któryś z narodów europejskich tak bardzo podupadł? Czy ktoś tak wiele wycierpiał?

Czytaj dalej

Inwokacja

"Ojczyzno moja" (12.05.2000r.)

Polsko! Ojczyzno moja! – oddałem ci zdrowie
które jak bywa cenne, ten tylko się dowie
kto je stracił. Dziś wartość twą pozwolę sobie
z nostalgią powspominać, gdyż tęsknię po tobie.

Na dziwny świat przyszedłem, do szkół posyłany
by zdobyć cenny zawód, potem na trzy zmiany
orałem w pocie czoła, aby po ćwierćwieczu
trawy, szczawiu skosztować alibo i mleczu.

Oddawszy Tobie zdrowie zażywam dziś renty
od której mógłby zemrzeć i turecki święty
który postu zwyczajny i do tego golec
ciepło miał przez rok cały, mógł sypiać w stodole...

Tęgo sobie pohulam za złotych czterysta
zjeżdżę obce krainy, opalę „na wyspach”
szampana spijać będę w cieniu pod palmami
i codziennie „ZUS” chwalić z jego marmurami.

Zanosić będę z rana i z wieczora modły
by kraj przestał rujnować perfidny a podły klan,
który nas zawierza opiece Dziewicy
chlubny, iż jest bastionem wartości prawicy!

Ref:
Pięknych czasów dożyłem! - byle popapraniec
ma się za "boski kamień", rzucony na szaniec.
A powłoczysta płachta świętej rewerendy
otula pedofila, odwłok zwykłej zrzędy.

Czytaj dalej

Kościół czy organizacja religijna?

kosciol_czy_organizacja_religijna

Przy okazji każdego kryzysu jaki z takiej czy innej przyczyny dotyka Kościół rzymsko-katolicki (KrK) słyszy się, że organizacja ta trwa od ponad dwóch tysięcy lat i jakiś pojedynczy incydent nie zmieni tego stanu rzeczy. Faktycznie, Kościół jak dobrze zarządzana firma, przez te XX wieków wypracował sobie wiele mechanizmów samopodtrzymujących, które skutecznie utrudniają jego rozpad mimo licznych autodestrukcyjnych działań jego funkcjonariuszy. Spróbowałem nazwać niektóre z tych mechanizmów.

1. Sieć handlowa KrK

Jeden z moich przyjaciół stwierdził kiedyś, że Kościół funkcjonuje jak doskonały hipermarket. Sądząc po ilości punktów sprzedaży w przypadku KrK można raczej mówić o sieci handlowej niż o pojedynczym sklepie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. U ojców Dominikanów podaje się towar dla inteligenta, Ruch Światło Życie oferuje usługi dla zagubionej młodzieży, dla studenta zorganizowano Duszpasterstwo Akademickie, a dla starszej pani nadaje się audycję z Torunia. Jest wreszcie coś dla tych co tak całkiem na ludowo - nabożeństwa majowe, różańce przy kapliczkach, pielgrzymki do Lichenia itp. Jak w sklepie - są regały z popularnym najtańszym towarem i te małe, ukryte gdzieś w kącie stoiska z wyrafinowanym produktem dla snobów. Miłośnik Châteauneuf du Pape nie siada razem do stołu z konsumentem piwa VIP, jednak jeden i drugi kupują towar w tej samej sieci sklepów - tyle, że znajdują go na różnych półkach.

Czytaj dalej

Watykan o Strefie Gazy

strefa_gazy

Watykan na temat wojny w Strefie Gazy: Izrael jest zabójcą dzieci

Przez te wszystkie lata, kiedy dzieci w Sderot były w śmiertelnym niebezpieczeństwie, nie słyszeliśmy żadnego słowa potępienia z Watykanu. Zaczęli oni zauważać problem przemocy dopiero w zeszłym tygodniu.

Kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, wypowiadając się na temat wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem, w ostry sposób zaatakował Żydów: „Myślę o ‘rzezi niewiniątek’. Dzieci umierają w Gazie, ich matki krzyczą w nieustającym płaczu, uniwersalnym płaczu”. Wysoki urzędnik Kościoła Katolickiego utożsamia operację Izraela w Strefie Gazy, wymierzoną przeciwko terrorystycznym grupom, z nowotestamentową historią rzezi żydowskich dzieci, dokonaną poprzez Heroda, gdy zamierzał on zamordować Jezusa.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2

Możliwość komentowania została usunięta, bo jak dokładniej przyjrzeć się nawet polskim komentarzom to okazało się, że nie było ani jednego prawdziwego komentarza, a takie co mogłyby sprawiać wrażenie prawdziwych, były tylko po to, żeby pozycjonować inne strony www, więc mijało się to z celem.